יום חמישי, 1 בפברואר 2018

תלמידות תיכון מארקנסו הצליחו להדפיס גידול סרטני במדפסת תלת מימד

יש המון דרכים בהן הדפסה תלת מימדית יכולה לסייע בתחום הרפואה. לדוגמה, תכנון דרך פעולה נכונה לפני הניתוח יכולה להיות יותר קלה כאשר אפשר להדפיס מודל של החלקים בהם יתרכז הרופא. ניתן להדפיס גם "חלקי חילוף" כמו פרוטזות או להדפיס תבניות לרפואת השיניים. אבל האם הדפסה תלת מימדית בתחום הרפואה, יכולה לסייע גם למטופל?

גוף האדם הינו אינדווידואלי וכולנו שונים, כך גם כל גידול סרטני הינו שונה אחד מהשני ומודלים תלת מימדיים של גידולים סרטניים יוכלים לסייע מאוד. מודלים מודפסים יכולים לתת לרופא את האפשרות לבצע סימולציה מוחשית של הניתוח, ועל ידי כך את ההבנה מול מה הוא מתמודד ולנטרל סיכונים מראש, עוד לפני שהמטופל נכנס לחדר הניתוח. היכולת להתאים את הטיפול לצרכים האישיים של המטופל והגידול משנה את דרך העבודה הסטנדרטית ונותנת ידע מקדים שלרוב, יכול להציל חיים.

הגידול שהודפס ב MAKERBOT

אבל מעבר ליתרונות הרפואיים של המודלים הללו, הם יכולים גם לסייע למטופלים עצמם להבין מה קורה להם בגוף בזמן שהם מתכוננים לטיפולים והליכים רפואיים השונים שלעיתים יכולים להיות מפחידים.
אם המטופל מפחד ולחוץ לפני ניתוח הסרת הגידול שלו, האפשרות להחזיק את המודל של הגידול הסרטני שלו יכולה לתת למטופל את היכולת להבין מה קורה לו לגוף, מה סדר הגודל וגם לתת למטופל תצורה ויזואלית לתקופת הכימותרפיה. לראות מה היה הגודל ההתחלתי, שלבי הירידה בגודל ולבסוף, להציב את המודל של הגידול כסמל לניצחון הגדול של המטופל על המחלה שלו.

זו הסיבה שתלמידות תיכון מארקנסו, אלה פייס ומדליין סקוט, רצו להדפיס מודל תלת מימדי של גידול בשביל מטופלת שהכירו.
במסגרת הלימודים התיכוניים שלהן, פייס וסקוט לקחו חלק בתוכנית שחיברה אותן אל המחלקה הנירוכירוגית בבית החולים. לאחר שליוו מטופלת בכל השלבים מגילוי המחלה, דרכי טיפול להחלטה על ניתוח, החליטו התלמידות להדפיס במדפסת MAKERBOT, את הדגם של הגידול שהיה בראשה ולתת לה לראות מול מה היא נלחמה ולסמל את הניצחון שלה.


התלמידות מתכננות להשתמש בכישורים החדשים שלהם בהדפסת התלת מימד בתחום רפואת ילדים והציבו לעצמן מטרה להצליח להדפיס את מודלים של גידולים סרטניים עוד לפני הניתוח כדי לספק למטופלים את ההבנה הראשונית של המצב בו הם נמצאים. 

רוצים לשמוע עוד פרטים על הדפסה תלת מימדית בתחום הרפואה? 
צרו איתנו קשר! שלחו לנו אימייל!

3D Printing Israel3D Printing in Israel
אין תגובות:

פרסום תגובה