יום ראשון, 26 ביולי 2015

6 דברים שמומלץ לבדוק רגע לפני שרוכשים מדפסת תלת מימד

הן נגישות וזולות יותר מבעבר אבל אנחנו עדיין לא מספיק מכירים אותן ולכן עשויים לבצע רכישה שתעלה לנו ביוקר. אם אתם מתעניינים במדפסות תלת מימד, הנה כמה קריטריונים ששווה להתעכב אחריהם ברכישת מדפסת חדשה
 

מאת: אלונה דבורין מרכוס, מנהלת שיווק קו מוצר 3D Printing, סיסטמטיקס.


לאור כניסתה של הדפסת התלת מימד כמעט לכל תחומי החיים, רכישת מדפסת מסוג זה כבר מזמן קורצת לרבים מאיתנו. אם לפני כמה שנים מדפסת תלת מימד הייתה בגדר המצאה מעניינת ששמענו עליה בחדשות, היום ישנו מגוון רחב של מדפסות מסוגים שונים, ביניהם כל אחד יכול למצוא את המדפסת המתאימה לו ולהתחיל ליצור מודלים אישיים וייחודיים. ההיצע הגדול של המדפסות מעלה את השאלה כיצד לבחור נכון את המדפסת המתאימה לנו ולאילו דברים יש לשים לב כשרוכשים מדפסת.

לרוב, אנשים מעלים שאלות לגבי הפרמטרים הסטנדרטיים והמוכרים כגון רמת הדיוק, גודל מגש ההדפסה ומחיר המדפסת ואינם יודעים שקיימים קריטוריונים אחרים, פחות מוכרים למי שאינו חי את התחום ולא פחות חשובים, ושגם הם צריכים להשפיע על בחירת המדפסת.

1. קלות השימוש
כדאי שתבחרו במדפסת שקלה ונוחה לכם לשימוש. במידה ואינכם המשתמש הראשי, כדאי לערב אותו בתהליך הבחירה משום שבסופו של דבר הוא זה שהולך לעבוד עם המדפסת. אין זה סוד שבסופו של דבר מוצר שאינו נוח לנו לשימוש לא הולך להיות בשימוש. חשוב מאוד לוודא כי ממשק המשתמש הוא ידידותי ואינטואיטיבי, שהמעבר מהתוכנה להדפסה הוא מהיר ופשוט, ושחווית המשתמש הכללית טובה.

2. מאפייני החומר
החומרים הפופולריים ביותר כיום להדפסה במדפסת תלת מימד שולחנית הם ABS ו-PLA. שני חומרים אלו הם חומרים תרמופלסטיים המגיעים בצורת סליל וניתן להשיגם בצבעים שונים ומגוונים. ה-ABS הוא פלסטיק לכל דבר ואילו ה-PLA הוא פולימר אורגני המופק מקנה תירס, אינו רעיל וחומר ההדפסה המומלץ ביותר לשימוש לא תעשייתי. חלק מהמדפסות מתמקצעות בהדפסה בחומר מסוג אחד בלבד ואילו אחרות יודעות להדפיס גם ב-ABS וגם ב-PLA. לעיתים אנשים מתלהבים מכך שבמדפסת אחת הם יוכלו להדפיס בכמה סוגי חומרים אך למעשה המגוון הזה משלה משום שמדפסות שיכולות להדפיס עם כמה סוגי חומרים בדר"כ לא מצליחות למקסם את איכות ההדפסה, שלא לדבר על כך שמדפסות אלו בדרך כלל פחות עמידות ואורך החיים שלהן קצר יותר. דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא שהמדפסת יודעת להדפיס בחומרים בפורמט סטנדרטי: רוב חומרי ההדפסה מגיעים בצורת סליל. ישנן מדפסות שמדפיסות חומר שמגיע בצורת קסטה, מה שמגביל מאוד את מגוון החומרים שניתן להשתמש בהם ולרוב מחייב את המשתמש לצרוך אך ורק את החומרים של יצרן המדפסת.

3.  אקסטרודר (extruder)
למי שלא יודע, האקסטרודר הוא הפיה האחראית על הזרקת חומר ההדפסה. לסוג האקסטרודר השפעה רבה על איכות ההדפסה ועל סוגי החומרים שניתן לעבוד איתם במדפסת. ניתן לחלק את האקסטרודרים לשני סוגים עיקיים: Bowden ו-direct drive.  באקסטרודר מסוג Bowden יש צינורית גמישה אשר מובילה את חומר ההדפסה מהמנוע שמושך את החומר (הצד "הקר") לפיה (הצד "החם"). אקסטרודר מסוג direct drive הוא אקסטרודר שחלקיו אלו מחוברים והחומר עובר ישירות מהמנוע לפיה ללא הצינורית.
כך נראה אקסטרודר מסוג Direct Drive:

מתוך: RepRap.org wiki


וכך נראה אקסטרודר מסוג Bowden:


מתוך: RepRap.org wiki

ישנם יתרונות וחסרונות לשני סוגי הקונפיגורציות אך לרוב המומחים בתחום ימליצו על שימוש באקסטרודר עם הזנה ישירה (direct drive), בעיקר בגלל שלא ניתן להשתמש כלל בחומרים גמישים ב-Bowden וגם משום שאיכות ההדפסה איתו יוצאת טובה יותר. הסיבה העיקרית להשתמש באקסטרודר מסוג Bowden  הוא להקטין את המשקל המופעל על החלקים הנעים. ברגע שהמנוע נמצא במצב סטטי, הפיה יכולה לנוע באופן חופשי יותר ועל ידי כך לעיתים להגביר את מהירות ההדפסה. לפני שאתם רוכשים מדפסת תבדקו עם איזה אקסטרודר היא עובדת.

4. חיבוריות
לא צריך להסביר את רמת החשיבות של "להיות מחובר" בעולם של היום. אנו מרגישים ערומים בלי הטלפון החכם, האינטרנט והיכולת תמיד להיות זמינים ותמיד לדעת מה קורה. אין סיבה שהמדפסת שלכם לא תעבוד לפי סטנדרטים דומים. כיום ישנן מדפסות המאפשרות מעקב אחר התקדמות ההדפסה בכל רגע ומכל מקום, באמצעות מצלמה מובנית בתוך המדפסת, שליחה של קבצים להדפסה מידיית באמצעות הטלפון הנייד והעלאה מיידית לרשת של תמונות המודלים שיצרנו.
אז לפני שקונים מדפסת כדאי לבדוק האם האם יש לה חיבור WIFI, חיבור רשת וקישוריות לנייד.

5.  מהימנות המותג
אין זה סוד ששוק מדפסות התלת מימד הולך ומתמלא מידי יום בשחקנים נוספים ,חדשים ובועטים, רובם ממקורות סיניים. חלקינו עלולים להתפתות על ידי המחיר הנמוך לכאורה והצורה החיצונית שמדמה באופן כמעט מושלם את המקור האמריקאי או האירופאי. חשוב לזכור שגם אם המדפסת נראית דומה מאוד למדפסת של מותג יקר אחר אין זה אומר שהיא תדע לתת את אותם הביצועים למשך זמן. אחד הדברים הטובים בטרנדים טכנולוגיים הוא שכמעט תמיד ישנה קהילה אינטרנטית המוקדשת להם. אין הדבר שונה עם מדפסות תלת מימד. כדאי לבדוק ברשת מה אנשים שיש להם מדפסת מסוג מסוים אומרים עליה. בדרך זו תוכלו ללמוד יותר ולשמוע דעות אובייקטיביות לגבי המותג שאתם שוקלים לקנות. אם הקהילה היא קטנה או גרוע מכך, אינה קיימת, זה צריך להדליק לכם נורה אדומה לגבי המותג הספציפי.

6.  תמיכה טכנית ושירות לקוחות
לאחר שהתייחסנו לחשיבות של מהימנות המותג, חשוב להזכיר קריטוריון נוסף, הנגזר ממנו באופן ישיר, והוא התמיכה הטכנית ושירות הלקוחות שהחברה שאתם מתכננים לרכוש ממנה את המדפסת יודעת להציע לכם. חשוב לוודא שיש לכם "אבא ואמא" ושהספק שקניתם ממנו נותן לכם אחריות, שירות ותמיכה טכנית לפי הצורך. חברות רציניות נותנות ללקוחות שלהן, במסגרת הרכישה, גם חוזה שירות ותמיכה (בדרך כלל לשנה) המעניק ללקוחות מעטפת של כל השירותים הנדרשים לתפעול המדפסת, לרבות הדרכות, סמינרים וקורסים ייעודים, ושקט נפשי במקרה של תקלה. מומלץ מאוד שלא לקנות מדפסת ללא חוזה שירות ותמיד עדיף לקנות בארץ ולא בחו"ל על מנת שהתמיכה הטכנית תהיה זמינה ונוחה יותר ושלא יהיה צורך בהמתנה ארוכה ומייגעת לחלקי חילוף מחו"ל.

קרדיט תמונה: 3D printer via shutterstock 

תגובה 1:

  1. אני סטודנטית לאומנות ואנחנו יוצרים מודלים בתלת מימד בעזרת מדפסות. לאחרונה הכניסו לנו גם עט תלת מימד שאיתו אנחנו יכולים ליצור דברים יותר עדינים, זה יוצא מדהים!

    השבמחק